Jak można stwierdzić bezdech we śnie?

Obok informacji z rozmowy z pacjentem i jego najbliższymi koniecznym dla postawienia rozpoznania jest wykonanie w nocy badania polisomnograficznego. Jest to badanie nieinwazyjne pozwalające na ocenę funkcji naszego organizmu podczas snu.

Pacjent otrzymuje do domu przenośny lekki aparat. Urządzenie to rejestruje podczas nocy w sposób nieinwazyjny czynność oddychania (w tym przepływ powietrza na poziomie nozdrzy i ust, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, nieinwazyjny pomiar wysycenia krwi w tlen), pracy serca a także pozycję ciała. W przypadku potwierdzenia choroby, w dalszym etapie indywidualnie dla każdego pacjenta określany jest optymalny sposób leczenia. W przypadku niejednoznacznych wyników wykonywane jest dodatkowo badanie z ocena snu tzw. pełna polisomnografia.

Krótka biografia

Dr n. med. Maciej Tażbirek, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, od ponad 20 lat zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zespołu bezdechu we śnie. Autor i współautor szeregu publikacji naukowych traktujących o powyższym problemie.

Więcej informacji o mojej pracy zawodowej znajdą Państwo w w dziale "Praktyka zawodowa"

Kontakt

Jeżeli na podstawie własnych obserwacji lub relacji najbliższych, podejrzewacie Państwo występowanie chrapania lub zaburzeń oddychania podczas snu, proszę rozważyć potrzebę konsultacji.

  • Tel: +(48) 604 245 291
  • E-mail bezpośredni: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.