POCHP

Co to jest POCHP?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest częstą choroba układu oddechowego (szacuje się że w Polsce jest ok 2 000 000 chorych ).  Charakteryzuję się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe powodującym z biegiem czasu utrudnienie oddychania czyli duszność. Można jej zapobiegać i skutecznie leczyć.

 

Jakie są przyczyny choroby?

Najczęstsza przyczyną tej choroby jest palenie tytoniu (papierosów, cygar, fajki). Bierne narażenie na dym tytoniowy (przebywanie wśród osób palących) może także przyczyniać się do rozwoju tej choroby.  Niedocenianym czynnikiem ryzyka jest narażenia na zanieczyszczenia powietrza  (organiczne lub nieorganiczne pyły oraz związki chemiczne i opary). Wśród innych przyczyn jej powstania wskazywane są częste infekcje w dzieciństwie oraz uwarunkowania genetyczne (niedobór a1-antytrypsyny)

W dymie papierosowym znajduje się kilkaset substancji, które wdychane do płuc powodują u części osób nasilaną odpowiedz układu oddechowego. Ta przewlekła odpowiedź zapalna może powodować zniszczenie tkanki śródmiąższowej (prowadzące do rozedmy) oraz może zaburzać mechanizmy naprawcze (przyczyniając się do włóknienia małych dróg oddechowych). Razem mechanizmy te z biegiem czasu prowadzą do zmniejszenia tolerancji wysiłku, duszności i kaszlu.

 

Kiedy podejrzewać, że jest się chorym na POChP?

Jeśli odpowiesz tak na co najmniej dwa z podanych poniżej pytań możesz być zagrożony lub być chory na POChP.

  • Czy palisz lub paliłeś papierosy?
  • Czy  ukończyłeś 40 lat?
  • Czy odczuwasz duszność lub brak tchu wchodząc na drugie piętro?
  • Czy pracujesz w zapylonym pomieszczeniu ?
  • Czy często się przeziębiasz i masz wtedy kaszel z odkrztuszaniem?

Krótka biografia

Dr n. med. Maciej Tażbirek, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, od ponad 20 lat zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zespołu bezdechu we śnie. Autor i współautor szeregu publikacji naukowych traktujących o powyższym problemie.

Więcej informacji o mojej pracy zawodowej znajdą Państwo w w dziale "Praktyka zawodowa"

Kontakt

Jeżeli na podstawie własnych obserwacji lub relacji najbliższych, podejrzewacie Państwo występowanie chrapania lub zaburzeń oddychania podczas snu, proszę rozważyć potrzebę konsultacji.

  • Tel: +(48) 604 245 291
  • E-mail bezpośredni: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.