Co to jest astma?
Aktualna definicja mówi o astmie jako przewlekłej chorobie zapalnej dróg oddechowych, której towarzyszy nadaktywność oskrzeli. Objawia się ona nawracającymi epizodami świszczącego oddechu, dusznością, uczuciem ściskania w klatce piersiowej i kaszlu. Objawy nasilają się w nocy lub nad ranem. Objawy ustępujące samoistnie lub pod wpływem leczenia. Epizodom tym zwykle towarzyszy zmienne ograniczenie przepływu powietrza w płucach oceniane za pomocą badania spirometrycznego
Kto choruje na astmę?
Chorują na nią osoby udzie niezależnie od wieku, rasy i płci. Na świecie na astmę choruje blisko 300 milionów osób. W Polsce cierpi na nią prawie 2 miliony osób. Problem ten dotyczy około 5% naszej populacji. U znacznej części osób astma wiąże się z uczuleniem na pospolicie występujące w środowisku alergeny na przykład pyłki roślin (tło atopowe) . Chorzy na astmę atopową często mają także objawy innych chorób alergicznych w tym nieżytu nosa czy zapalenia spojówek.
Co wywołuje jej objawy ?
Typowe jest występowanie kaszlu i duszności i kaszlu w nocy i nad ranem. Duszność często występuje po wysiłku fizycznym (rozwija się zwykle po jego zakończeniu).
Wśród czynników powodujące napad astmy częste są:
- czynniki drażniące (np. drażniące środki chemiczne, aerozole)
- dym tytoniowy (czynne lub bierne narażenie na dym tytoniowy) lub zanieczyszczenia powietrza
- silne emocje, stres
- u chorych na astmę o podłożu alergicznym kontakt z alergenem (np. narażenie na kurz, pyki roślin i inne)
- niektóre leki (np. kwas acetylosalicylowy)