PYTANIA PACJENTÓW: CO TO JEST NEBULIZACJA?

Co to jest neublizacja ?

Nebulizacja jest metodą pozwalającą na podawanie roztworów lub zawiesin podczas leczenia inhalacyjnego. Jest metoda stosowana zarówno w praktyce ambulatoryjnej jak i szpitalnej.

Kiedy zastosować nebulizacje? Wskazania do nebulizacji

Nebulizacja określonego produktu leczniczego (leku) jest zalecana w przewlekłych i  niektórych ostrych chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Jest forma stosowaną miedzy innymi u pacjentów z przewlekła obturacyjną choroba płuc (POChP), astmą, mukowiscydozą.Zalecana jest gdy istnieje konieczność podawania dużych dawek leków działających miejscowo w drogach oddechowych (SABA, LAMA, GKSw, antybiotyków). Zalecana jest u chorych którzy nie mogą wykonać odpowiednio silnegoi głębokiego wdechu pozwalającego na poprawne użycie DPI lub pMDI-BA. Wskazaniem jest także brak tolerancji innych form podawania wziewnego leku.

Ograniczenia nebulizacji

Rozległe zmiany skórne wokół ust chorego lub zmiany zapalne w obrębie jamy ustnej stanowią czasowe przeciwskazana do tej terapii.

W Polsce rejestracje do stosowania w nebulizacji maja następujące leki: ambroksol, bromek ipratropium, budezzonid,dornazaalfa,fenoterol+bromek ipratropium, kolistyna, proppionian flutykazonu, tobramycyna, salbutamol.

 

Pamiętaj. Nebulizacja jest jedną z form  podawania leków wziewnych w praktyce ambulatoryjnej.  Jej zastosowanie może zlecić lekarza. Wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. Jest forma stosowaną miedzy innymi u pacjentów z przewlekła obturacyjną choroba płuc (POChP), astmą, mukowiscydozą

 

Źródło:  Polski Konsensus Nebulizacyjny  Medycyna Praktyczna. Pneumonologia 1/2013

Krótka biografia

Dr n. med. Maciej Tażbirek, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, od ponad 20 lat zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zespołu bezdechu we śnie. Autor i współautor szeregu publikacji naukowych traktujących o powyższym problemie.

Więcej informacji o mojej pracy zawodowej znajdą Państwo w w dziale "Praktyka zawodowa"

Kontakt

Jeżeli na podstawie własnych obserwacji lub relacji najbliższych, podejrzewacie Państwo występowanie chrapania lub zaburzeń oddychania podczas snu, proszę rozważyć potrzebę konsultacji.

  • Tel: +(48) 604 245 291
  • E-mail bezpośredni: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.