Co to jest neublizacja ?
Nebulizacja jest metodą pozwalającą na podawanie roztworów lub zawiesin podczas leczenia inhalacyjnego. Jest metoda stosowana zarówno w praktyce ambulatoryjnej jak i szpitalnej.
Kiedy zastosować nebulizacje? Wskazania do nebulizacji
Nebulizacja określonego produktu leczniczego (leku) jest zalecana w przewlekłych i niektórych ostrych chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Jest forma stosowaną miedzy innymi u pacjentów z przewlekła obturacyjną choroba płuc (POChP), astmą, mukowiscydozą.Zalecana jest gdy istnieje konieczność podawania dużych dawek leków działających miejscowo w drogach oddechowych (SABA, LAMA, GKSw, antybiotyków). Zalecana jest u chorych którzy nie mogą wykonać odpowiednio silnegoi głębokiego wdechu pozwalającego na poprawne użycie DPI lub pMDI-BA. Wskazaniem jest także brak tolerancji innych form podawania wziewnego leku.
Ograniczenia nebulizacji
Rozległe zmiany skórne wokół ust chorego lub zmiany zapalne w obrębie jamy ustnej stanowią czasowe przeciwskazana do tej terapii.
W Polsce rejestracje do stosowania w nebulizacji maja następujące leki: ambroksol, bromek ipratropium, budezzonid,dornazaalfa,fenoterol+bromek ipratropium, kolistyna, proppionian flutykazonu, tobramycyna, salbutamol.
Pamiętaj. Nebulizacja jest jedną z form podawania leków wziewnych w praktyce ambulatoryjnej. Jej zastosowanie może zlecić lekarza. Wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. Jest forma stosowaną miedzy innymi u pacjentów z przewlekła obturacyjną choroba płuc (POChP), astmą, mukowiscydozą
Źródło: Polski Konsensus Nebulizacyjny Medycyna Praktyczna. Pneumonologia 1/2013